Pokud bychom před několika lety oznámili majiteli vesnického „voříška“, že se jednou bude řešit, co máme svému pejskovi obléknout, asi by si významně poklepal na čelo. Dnes to ale rozhodně není nic divného. Oblečení pro psy dokonce nemá splňovat jen potřebu ukázat, jak to tomu našemu mazlíčkovi sluší, ale má to být také ochrana před zimou.
· Někteří veterináři přímo doporučují pro malá plemena speciální obleky.
· Zejména, pokud se jedná o „panelákové“ pejsky, kteří jsou zvyklí na vyhřáté místnosti.
Někdy to ale může být docela problém. Jestliže si myslíte, že je psovi jedno, co na něho navléknete, hlavně, že se jde ven, tak jste na velkém omylu. Někteří psi prostě stávkují a svetřík nebo pláštěnku si na sebe nechat navléknout nechtějí.
Psí zákazníci mají své rozmary
Základním požadavkem a předpokladem je, aby oblek dokonale seděl. Zatímco člověk si dokáže oblečení nějakým způsobem přizpůsobit, zvíře může být omezeno v pohybu, a to mu bude rozhodně vadit. Nejlepším variantou tedy je, nechat ušít oblečení pro našeho chlupatého kamaráda přímo na míru. V České republice je několik soukromých šicích dílen, které se tím zabývají. Je to podle nich docela těžké.
· Zatímco člověk má v podstatě pět velikostí, u psů se musí rozeznávat pět až šest velikostí na každé plemeno.
Výrobce psích oděvů musí být také tak trochu zvířecím psychologem. Musí rozpoznat, co budou jeho „zákazníci“ nosit rádi a do čeho je budou jejich majitelé marně soukat.
· Někdy je prý také oblékání docela zbytečné a má skutečně jen zviditelnit páníčka nebo jeho pejska.
– V případě, že je venku deset a více stupňů nad nulou, jen psa zbytečně oblekem zchoulostivíme.
– Podle veterinářů je oblek velice vhodný, pokud teploty klesnou pod pět stupňů.
– Zejména malým psům by se měla chránit záda.
– Mají je náchylná ke zdravotním problémům.